AMERYKA PŁD AZJA AZJA PŁD - WSCH SZCZEPIENIA

SZCZEPIENIA W PODRÓŻY – PORADNIK

Przeglądając w ostatnim czasie strony internetowe i dostępne fora społecznościowe zauważyliśmy rosnące zainteresowanie podróżami w odległe, egzotyczne zakątki świata. W głównej mierze sprzyjają temu coraz tańsze połączenia lotnicze, ale też bogactwo fauny, flory oraz zupełnie inna kultura. Pobudzają one naszą wyobraźnię, wyzwalając chęć poznania dalszych krajów i odległych kontynentów.

Wybierając się w tego typu podróż warto zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię – odpowiednie przygotowanie medyczne, a w tym szczepienia na choroby tropikalne. Planując naszą niemalże roczną podróż i my postanowiliśmy zorientować się w temacie. Pomimo licznych artykułów i informacji w Internecie, ciągle mieliśmy mętlik w głowie. Wciąż pojawiały się pytania na co się zaszczepić, jaki rodzaj szczepień wybrać i na ile wcześnie musimy zacząć, żeby zdążyć jeszcze przed wyjazdem.Po przeprowadzeniu dość długiego i dokładnego rekonesansu znaleźliśmy najlepszą naszym zdaniem klinikę i umówiliśmy się na spotkanie z naszym lekarzem prowadzącym. Już na pierwszym spotkaniu wytłumaczył nam on wszystko krok po kroku i mogliśmy przystąpić do działania.

Postanowiliśmy więc podzielić się tą wiedzę z Wami. Przedstawiamy tutaj krótki poradnik, który mamy nadzieję, że pomoże w kwestii szczepień przed zaplanowaną, dalszą wyprawą do krajów tropikalnych i nie tylko.


DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ

Nie ma co, trzeba dmuchać na zimne! Zaszczepić przed podróżą się trzeba. To najlepszy sposób na zapobieganie chorobom zakaźnym w podróży. Są one ważne zarówno dla osób planujących wyprawy w egzotyczne i tropikalne zakątki świata, jak i w regiony gdzie warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia. Co więcej takie szczepionki dają nam, w zależności od rodzaju odporność na kilka lub kilkanaście lat, a niektóre nawet i na całe życie. Warto więc rozważyć rodzaj przyjmowanych szczepień w kontekście planowanych lub/i nadchodzących wypraw.

Nie wszystkie szczepienia, a można nawet warto rzecz, że rzadko które są przymusowe. Trzeba jednak liczyć się z konsekwencjami. Rezygnacja ze szczepień może przyczynić się do:

 • przerwania podróży ze względów zdrowotnych,
 • długiej terapii i związanymi z nią dodatkowymi kosztami,
 • leczeniem w złych warunkach higienicznych (nie we wszystkich krajach możemy liczyć na odpowiednie, sterylne warunki),
 • występującymi trwałymi powikłaniami.

Dlatego warto zadać sobie pytanie: czy warto aż tak ryzykować?


PRZYGOTOWANIE PRZED SZCZEPIENIEM

Najlepszym okresem żeby zainteresować się tematem jest około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres daje możliwość zaplanowania odpowiedniej profilaktyki oraz bezstresowe przeprowadzenie wybranych szczepień.

Zapewne zastanawiasz się gdzie przeprowadzić szczepienia. Przed wyborem odpowiedniej placówki, warto przeprowadzić wnikliwą analizę okolicznych miejsc zajmujących się szczepieniami dla podróżujących. Na pewno gdzieś nieopodal Twojego miejsca zamieszkania znajduje się tego typu placówka. Jeśli podejmiesz decyzję – zadzwoń i umów się na pierwszą wizytę kontrolną.

Pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego to najlepszy wstęp do odpowiedniego, medycznego przygotowania się do wyprawy. Lekarz z pewnością pomoże dobrać rodzaj szczepień, które są niezbędne lub zalecane przed wyprawą, przekaże również informacje odnośnie chorób występujących w kraju do którego zmierzasz oraz pomoże właściwie wyposażyć apteczkę. Dzięki profesjonalnej konsultacji będziesz mógł podjąć decyzję, które szczepienia chciałbyś przyjąć.

No dobra, ale ile kosztuje taka konsultacja z lekarzem? A może jest bezpłatna? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Polityka finansowa tego typu wizyt jest różna w różnych placówkach. Generalnie wizyta powinna odbywać się bezpłatnie, pod warunkiem, że zdecydujesz się na dalszą usługę szczepień. My nie zapłaciliśmy za doradztwo i recepty ani złotówki.


PRZYGOTOWANIE PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ U LEKARZA

Te informacje warto mieć przygotowane przed pierwszą wizytą u lekarza:

 • termin oraz charakter wyprawy,
 • mniej więcej określona trasa wyprawy,
 • ostatnio przebyte oraz przewlekłe choroby,
 • lista stale przyjmowanych leków,
 • informacje dotyczące uczuleń na konkretne leki,
 • informacje o wcześniej odbytych szczepieniach (warto zabrać ze sobą posiadaną już książeczkę szczepień/zdrowia)

JAK NIE LEKARZ – TO CO?

W Internecie możemy znaleźć  wiele informacji odnośnie chorób występujących w danych regionach. Dobrym źródłem wiedzy są rozmaite grafiki przygotowane pod tym kątem, które zazwyczaj są sukcesywnie aktualizowane. Pomijając prywatną wizytę u lekarza, to chyba najlepszy sposób na zaznajomienie się z wymaganiami dotyczącymi szczepień w kraju, do którego się wybierasz.

Poniżej zamieszczamy jedną z przykładowych grafik:

źródło: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/materialy.html#showme

Ważne!

Często takie wizualne przedstawienie jest jednym z najprostszych sposobów przekazania odpowiednich treści. W tabeli znajdziemy wyszczególnione rodzaje chorób, na które możemy lub musimy się zaszczepić, wybierając się do poszczególnych krajów. Koniecznie należy sprawdzić, czy dane szczepienie jest obowiązkowe, zalecane, zalecane tylko u wybranych podróżnych, czy też takie które niby nie jest zalecane, ale można je rozważyć. W pierwszym przypadku nie ma żadnego ale. Szczepienie jest wymagane, więc musimy się zaszczepić. Bez tego możemy nawet nie dostać się do kraju. Natomiast w  pozostałych wypadkach wszystko zależy od podróżnego. Skoro dana szczepionka jest zalecana to jak łatwo się można domyśleć nie mamy obowiązku się na nią zaszczepić. Warto się jednak zastanowić nad jej słusznością. Czy warto ryzykować? Czasem, tak jak już pisaliśmy w punkcie wcześniejszym –  konsekwencje zachorowania mogą przynieść nieprzyjemne, a nawet tragiczne w skutkach efekty.

Sami borykaliśmy się z podjęciem takiej decyzji. Zwłaszcza, że koszt takich szczepień do najtańszych nie należy. Ale jak to mówią – na zdrowiu oszczędzać nie można. Uważamy, że najlepszą profilaktyką jest uwzględnienie zarówno szczepień obowiązkowych jak i tych zalecanych.


KOSZTY SZCZEPIEŃ

Jak już wspominaliśmy powyżej – pierwsza wizyta kontrolna zazwyczaj jest bezpłatna, jeśli oczywiście zdecydujesz się na szczepienia w wybranej placówce. Płatne są same szczepienia, a te niestety do najtańszych nie należą. Ceny wahają się w zależności od wyboru placówki, czy firmy, zajmującej się tego typu usługami, a także od rodzaju szczepionek i ilości dawek, które musimy przyjąć (niektóre szczepienia należy powtórzyć po określonym okresie czasu).

Poniżej dokładne rozróżnienie co, jak i za ile (tabela z jednej z broszur kliniki oferującej szczepienia):
Choroby związane z podróżami Główne drogi zakażenia Schemat szczepień Koszt
Tężec, Błonica, Polio, Krztusiec (tzw. Boostrix Polio 4w1) Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, kontakt skóry zranionej z zakażoną ziemią, drogą kropelkową, zakażona woda oraz żywność 1 dawka domięśniowo 180 zł (za 1 dawkę)
Dur brzuszny Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, zakażona woda oraz żywność 1 dawka domięśniowo przynajmniej 1 tydzień przed wyjazdem 240 zł (za 1 dawkę)
WZW A Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, zakażona woda oraz żywność 1 dawka domięśniowo przed wyjazdem + uzupełniająca dawka po 6 – 12 miesiącach 220 zł (za 1 dawkę)
WZW B Kontakt z zakażoną krwią, zakażonymi igłami i sprzętem medycznym, kontakty seksualne z osobami zakażonymi 3 dawki domięśniowo (0/1/6 miesiąc) 90 zł (za 1 dawkę)
Żółta febra Ukłucie komara 1 dawka podskórnie przynajmniej na 10 dni przed wyjazdem 230 zł (za 1 dawkę)
Japońskie zapalenie mózgu Ukłucie komara 2 dawki domięśniowo (0/28 dzień) + uzupełniająca dawka po 12 – 24 miesiącach 400 zł (za 1 dawkę)
Wścieklizna Bezpośredni kontakt śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną skórą 3 dawki domięśniowo (0/7/28 dzień) + uzupełniająca dawka po 1 roku 150 zł (za 1 dawkę)
Zakażenie meningokokowe Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, w tym drogą kropelkową 1 dawka domięśniowo 220 zł (za 1 dawkę)
Cholera Zakażona woda oraz żywność 2 dawki doustnie (0/7 dzień) 120 zł (za 1 dawkę)
Kleszczowe zapalenie mózgu Ukłucie przez kleszcza 3 dawki domięśniowo (0/1-3 miesiąc/5-12 miesiąc) 110 zł (za 1 dawkę)

My na zdrowiu nie chcieliśmy oszczędzać, nie chcieliśmy też przesadzić, szczepiąc się na wszystko na co się da. Po rozmowie z lekarzem wybraliśmy te, które są niezbędne. W końcu podczas wyprawy czeka nas zróżnicowany klimat, przemierzanie dżungli, wysokogórskie ekspedycje i pewnie wiele innych miejsc, w których będziemy narażeni na choroby tropikalne.

Planując wyprawę dookoła świata przyjęliśmy szczepienia na:

Tężec, Błonicę, Polio, Krztusiec, Dur Brzuszny, Żółtą Febrę i WZW A. Pewnie przyjęlibyśmy jeszcze dawkę chroniącą nas przed WZW B, ale na szczęście przeciwko tej chorobie byliśmy szczepieni w dzieciństwie. Całość wyniosła nas niespełna 1000 zł/os. To od Ciebie i Twojej trasy zależy, czy zdecydujesz się na szczepienia za podobną kwotę jak my, czy za nawet 3000 zł.


ŻÓŁTA KSIĄŻECZKA

Przeprowadzając szczepienia na choroby tropikalne, potrzebujemy również potwierdzenia ich wykonania. Daty szczepień, rodzaje, dawki i wszystkie niezbędne informacje wpisywane są do międzynarodowej, żółtej książeczki szczepień. Wybierając się gdziekolwiek w zagraniczną podróż należy mieć ją przy sobie.

Jeśli jeszcze takiej nie masz – na pewno ją dostaniesz przy wykonaniu pierwszej szczepionki na chorobę tropikalną. Zazwyczaj taka książeczka jest za darmo, chociaż niektóre placówki wymagają opłaty za jej wyrobienie (ok. 10 zł). Bardzo ważne jest dopilnowanie, aby wszystkie odbyte szczepienia zostały do niej wpisane. Czasem zdarzają się kontrole na granicach obejmujące ważność szczepień w książeczce.


PLACÓWKA, KTÓRĄ MOŻEMY POLECIĆ

My osobiście polecamy placówkę Eurokliniki w Bielsku – Białej. Odział szczepień mieści się na ul. Piotra Skargi. Po wnikliwej analizie i kalkulacjach finansowych właśnie to miejsce zdobyło nasze zaufanie. I nie żałujemy! Sprawdziliśmy na własnej skórze i nie możemy złego słowa powiedzieć. Zarówno fachowa obsługa podczas samej rejestracji telefonicznej, kontakt z lekarzem prowadzącym, szczepienia – dla nas na bardzo dobrym poziomie. Uzyskaliśmy wiele porad zarówno pod względem wyposażenia naszej apteczki,  sposobów reagowania na pojawiające się objawy chorób tropikalnych jak i cenne wskazówki na temat samej prewencji. Klinika działa sprawnie i jest w pełni wyposażona. Już po zaledwie 3 tygodniach byliśmy po wszystkim. A warunki cenowe? Myślimy, że naprawdę korzystne (znaleźliśmy kilka miejsc, gdzie były o wiele wyższe :)).


O MALARII SŁÓW KILKA

Malaria, czyli najbardziej powszechna choroba pasożytnicza w tropikach, która przenoszona jest głównie przez komary. Pasożyty przedostają się do ludzkiej krwi podczas ukąszenia insekta. Jej główne objawy to niewyobrażalne odczucie zimna, wysoka gorączka, dreszcze oraz poty. Dodatkowo pojawić się mogą biegunki, wymioty czy duszności.

Niestety pomimo postępu medycyny, nie udało się jeszcze wynaleźć szczepionek przeciwko tej chorobie.

Jedyne co możemy zrobić, to zastosować się do jednego z dwóch sposób jej profilaktyki:

 1. Profilaktyka tabletkami Malarone, która chroni przed zarażeniem się chorobą. Polega na aplikowaniu jednej tabletki dziennie na 3 dni przed wyjazdem do miejsca objętego zagrożeniem, przez cały czas pobytu, oraz 7 dni po powrocie z kraju. Metoda ta jest bardzo kosztowna, a czasami niebezpieczna dla zdrowia. Koszt 12 tabletek to ok. 200 zł, a więc przy miesięcznej wyprawie do miejsc objętych zagrożeniem może ubyć z naszego konta nawet 800 zł. Ponadto kuracja tabletkami może wiązać się z wieloma efektami ubocznymi. Początkowo mogą to być jedynie wymioty, biegunka czy bóle brzucha. Z czasem można nabawić się niedokrwistości, jadłowstrętu, depresji czy nawet zapalenia wątroby i zaburzeń żołądkowych. Przed podjęciem się kuracji polecamy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku.
 2. Kuracja tzw. kieszonkowa. Polega na regularnym stosowaniu repelentów i moskitier chroniących nas przed atakiem insektów. W razie pojawienia się objawów charakterystycznych malarii zażywamy tabletki Malarone przez trzy dni. Kuracja ma za zadanie wydłużenie czasu potrzebnego do dotarcia do pobliskiego szpitala. Repelent na insekty, który nam polecono: MUGGA z minimalną zawartością środka DEET 50%.

A Ty masz jakąś inną przydatną wiedzę na temat szczepień przed wyjazdem do krajów tropikalnych? Masz inne doświadczenia, wskazówki? Koniecznie podziel się w komentarzu!

You Might Also Like