EUROPA ISLANDIA

PÓŁWYSEP SNÆFELLSNES, CZYLI SPOSÓB NA KRÓTKI POBYT NA ISLANDII

Półwysep Snæfellsnes nie bez powodu nazywany jest „Islandią w miniaturze”. Kryje w sobie wiele zapierających dech w piersiach widoków – od magicznych gór, mrożącego krew w żyłach lodowca, aż po spektakularne fiordy i przepiękne pola lawowe. Dwukrotnie przejechaliśmy półwysep. Zarówno w letniej jak i zimowej aurze. Spisaliśmy więc listę subiektywnych miejsc, które według nas są jednymi z piękniejszych na tym obszarze Islandii.

1. Góra Kirkjufell + Kirkjufellsfoss

Być na Islandii i nie wiedzieć, że to jedna z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych gór na wyspie – czy to w ogóle możliwe? A i owszem!
Będąc pierwszy raz w jej okolicy, wyjeżdżając zza zakrętu zauważyliśmy parking wypełniony po brzegi samochodami. Wszędzie ogrom turystów, a z dala wyłaniały się subtelnie małe wodospady. Pomyśleliśmy sobie, że pewnie to jeden z kolejnych, turystycznych punktów na mapie Islandii, który warto zobaczyć. Choć nie przepadamy za tłocznymi miejscami zatrzymaliśmy się tam i my. Kiedy obfotografowałam z każdej strony wodospady, Kuba zażartował, że po co nam tyle zdjęć wodospadów skoro obok nas taka fajna góra. Dla mnie góra jak góra, nie wydawała się niczym spektakularnym. Cyknęłam na szybko zdjęcie i pojechaliśmy w dalszą drogę.

Kiedy po kilkunastu dniach, surfując po Internecie zobaczyliśmy zdjęcia góry i informacje opisującą ją jako ikonę Islandii zaczęliśmy się śmiać. „Przecież tam byliśmy! Nie no musimy tam wrócić, ale od innej strony, żeby zobaczyć ją na tle wodospadów” – mówiliśmy do siebie. Przeglądając zdjęcia z tego dnia, okazało się, że przecież byliśmy w dobrym miejscu i z właściwej strony. Tylko jakoś ten widok nie wydawał się tak wyjątkowy jak na zdjęciach. Po kilku miesiącach udało nam się tam wrócić i uwiecznić na zdjęciu górę razem z wodospadami. Ba! Dzięki Power Canvas mamy na zdjęciu nawet koszulkę ze słynną górą Kirkjufell! Fajna co nie? Możecie ją nabyć na ich stronie. A jeśli zamówicie ją przez ten LINK, wpiszecie kod „podrozujzpomponami” to niezły rabacik przy tym dostaniecie!

Czy warto odwiedzić to miejsce? Oceńcie sami.


2. Arnastrapi

Arnastrapi to urokliwa miejscowość wypoczynkowo-rybacka, która jest położona  nieopodal lodowca Snæfellsjökull, u stóp charakterystycznej góry Stapafell. Jej okolice obfitują w naprawdę zjawiskowe tereny. Warto wybrać się na spacer wzdłuż klifów, by podziwiać piękne, fantazyjne formacje skalne, twory lawowe, które uległy działaniu wiatru i wody. Wśród najbardziej charakterystycznych jest Gatklettur – urwisko skalne z przepięknym łukiem.


3. Londrangar

Niespełna 9km na zachód od Arnastrapi znajduje się kolejna atrakcja – bazaltowe klify Londrangar. Ciekawe formacje można obserwować z punktu widokowego. Skąpane w słońcu stwarzają naprawdę miły dla oka krajobraz. Zachęcamy do krótkiego spaceru wzdłuż klifów aż do latarni morskiej (zajmuje on ok. 20 minut). W okresie wakacyjnym można wejść na wierzchołek latarni, skąd rozpościerają się cudowne widoki.

Tuż obok latarni  znajduje się czarna, piaszczysta plaża Djúpalónssandur z pięknymi formacjami skalnymi.


4. Snæfellsjökull

Szukacie sposobów na aktywne spędzenie czasu na Islandii? Chcielibyście zrobić coś innego, bardziej ekstremalnego? Zachęcamy do wybrania się na szczyt wulkanu Snæfellsjökull (1446 m n.p.m.), słynnego z powieści Juliusza Verna „Wyprawa do wnętrza Ziemi”. Obecnie jest on pokryty lodowcem. Na jego szczyt można wybrać się samemu lub z przewodnikiem, wykupując wycieczkę w miejscowości Arnastrapi. Wybierając się na własną rękę należy pamiętać, żeby zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt: raki, czekan, kask, a jeśli chcemy pokonać szlak bezpośrednio przez lodowiec również uprząż i linę.

Nam udało się dotrzeć na szczyt bez większych komplikacji i wysiłku. Skorzystaliśmy ze znalezionych śladów ratraka, który wyjeżdża do podnóży szczytu wulkanu wywożąc bardziej leniwych turystów. Ostatnia prosta to bardziej techniczna wspinaczka (przydadzą się już raki i kask) zarówno w zmrożonym śniegu jak i skale. Samo wejście na szczyt jest dosyć strome, zabezpieczone liną i wymagając pewnych umiejętności wspinaczkowych. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok od półwyspu Reykjanes na południu, aż po Fiordy Zachodnie na północy.

 

Zobaczyłeś, jakieś inne piękne miejsca na półwyspie? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli interesuje Cię Islandia, zapraszamy do pozostałych naszych wpisów o tym kraju:

ISLANDIA POŁUDNIOWA I OKOLICE REYKJAWIKU – 11 MIEJSC, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

ISLANDIA PÓŁNOCNA – 8 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC

DZIKA ISLANDIA, CZYLI 5 NAJLEPSZYCH MIEJSC NA FIORDACH ZACHODNICH

You Might Also Like