EUROPA ISLANDIA

ISLANDIA PÓŁNOCNA – 8 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC

Północ Islandii to piękne wodospady, górskie krajobrazy, obszary jak z innej planety. Niektóre z tych miejsc udało nam się zobaczyć dwukrotnie – latem i późną jesienią, kiedy spora część wyspy przykryta była białym puchem. Przedstawiamy Wam 8 miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić poruszając się po północnej części Islandii.

 1. Skała Hvitserkur

Nad brzegiem zatoki Húnafjörður  znajduje się 15-metrowa, bazaltowa kolumna Hvitserkur, przypominająca pochylonego, pijącego wodę stwora. Istnieje nawet legenda, że to zamknięty w skale troll, który chciał zburzyć kościół þingeyrakirkja. Na szczęście promienie słoneczne ocaliły świątynie, a troll został złapany w wieczną pułapkę. Byliśmy tam w porze jesienno-zimowej. Na tle skały rozpościerały się przepiękne, ośnieżone szczyty. Poranny widok z namiotu na wschodzące słońce – BAJKA!


2. Akureyri

Drugie pod względem wielkości miasto na Islandii i stolica północnej części wyspy. Miejsce, które funduje wspaniałe górskie widoki, piękne krajobrazy islandzkiej natury i bezkresu oceanu. Idealne na odrobinę odpoczynku.


3. Wodospad Godafoss

Wodospad Godafoss, zwany jest wodospadem bogów. Uznawany za jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów Islandii. Składa się z trzech kaskad o wysokości sięgającej nawet 15 metrów. Zasilany jest przez wody  rzeki Skjalfandafljot, a jego historia jest ściśle związana z przejściem Islandczyków z pogaństwa na chrześcijaństwo.


4. Czarny krater Hverfjall nad jeziorem Myvatn

Hverfjall to wygasły wulkan, który położony jest na wschód od jeziora Myvatn. Ostatni raz dał o sobie znać około 2500 lat temu. Obecnie jego krater jest jednym z najlepiej zachowanych kraterów na Islandii. Wysoki na 452 m n.p.m., szeroki na 1030 metrów, łatwo dostępny dla turystów. Podjechać pod niego można żwirową drogą, a następnie wspinając się stromą ścieżką dotrzeć do krawędzi krateru pieszo. Droga zajmuje ok. 15-20 minut. Aby dłużej rozkoszować się cudownymi widokami polecamy spacer dookoła krateru.


5. Jaskinia Grjótagjá

Jedną z najsłynniejszych atrakcji okolic jeziora Myvatn jest grota Grjotagja, która skrywa w sobie jasnoniebieską, krystalicznie czystą, gorącą wodę. Podobno kiedyś, wewnątrz jaskini można się było wykąpać. Obecnie jest to surowo zakazane . Trudno się dziwić, patrząc na jej turystyczne oblężenie i umiejętność zaśmiecania przez przyjezdnych każdego odwiedzanego miejsca.

A tak na marginesie.. Kto z Was oglądał Grę o Tron i pamięta jak rudowłosa dzikuska zwabiła do tej jaskini słynnego lorda o nazwisku Jon Snow? Tak to właśnie to miejsce.


6. Pola geotermalne Hverir

Będąc na unikatowym pustkowiu – dużym geotermalnym polu Hverir można doświadczyć niezwykłej walki żywiołów. Znajdują się tam baseny z wrzącym błotem czy gorącymi źródłami oraz syczące parą kominy skalne. Wszędzie wokół unosi się para, niosąc ze sobą charakterystyczny siarczany zapach. Świat jak z innej planety, którą my znaliśmy tylko z opowieści. Pośrodku pola geotermalnego wznosi się szczyt Namafjall. Wspinając się na jego wierzchołek można obserwować cuda islandzkiej natury – geotermalne pustkowie, cudowny widok na jezioro Myvatn, kolorowe pola lawy i rozpościerające się po zachodniej stronie ciemne, kształtne góry.


7. Krafla

Krafla to aktywny wulkanicznie teren, który znajduje się na styku dwóch płyt tektonicznych – amerykańskiej i europejskiej. Na obszarze wulkanicznym znajdziemy krater Viti z jeziorem wulkanicznym w środku oraz Leirhnjúkur – rozległy teren z siarkowymi, gorącymi źródłami oraz polami popiołu wulkanicznego. Obecnie na terenie Krafli znajduje się również jedna z pięciu największych elektrowni geotermalnych na wyspie.


8. Detifoss

Dettifoss jest najprawdopodobniej najpotężniejszym wodospadem w Islandii pod względem zarówno objętości przepływu wody, szerokości jak i wysokości. Jego szerokość sięga aż 100 metrów, a ogrom tego miejsca naprawdę robi wrażenie! Byliśmy pod wodospadem, kiedy teren wokół był mocno ośnieżony i oblodzony. Dojście było niestety znacznie bardziej utrudnione, a pochmurna pogoda uniemożliwiła nam zrobienie spektakularnych zdjęć. Mimo to zima jest tam również przepiękna.

Dotarcie do wodospadu z parkingu zajmuje ok. 10-15 minut. Infrastruktura na wysokim poziomie: ławeczki i czysta toaleta, a w okresie zimowym również zadbana latrynka.

Może na Twojej liście znajdują się też inne miejsce miejsca, które warto odwiedzić w Północnej Islandii? A może masz inne doświadczenia/odczucia co do miejsc, które my opisaliśmy? Koniecznie daj znać w komentarzu.

Jeśli interesuje Cię Islandia, zapraszamy również do przeczytania innych naszych wpisów o tym kraju:

ISLANDIA POŁUDNIOWA I OKOLICE REYKJAWIKU – 11 MIEJSC, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

DZIKA ISLANDIA, CZYLI 5 NAJLEPSZYCH MIEJSC NA FIORDACH ZACHODNICH

PÓŁWYSEP SNAEFELLSNESS,  CZYLI SPOSÓB NA KRÓTKI POBYT NA ISLANDII

You Might Also Like