EUROPA ISLANDIA

DZIKA ISLANDIA, CZYLI 5 NAJLEPSZYCH MIEJSC NA FIORDACH ZACHODNICH

Fiordy Zachodnie to najbardziej dzikie i dziewicze tereny, których możecie doświadczyć na Islandii. Co nie oznacza, że nie mają nam nic do zaoferowania. Piękne, malownicze góry, skąpane w słońcu zatoczki, dzikie wodospady,  przytulne miasteczka. Nie spotkacie tutaj tłumów turystów, co tworzy to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Odwiedź Fiordy Zachodnie i zachwyć się tutejszą ciszą i cudem natury. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze, naszym zdaniem, które koniecznie musicie odwiedzić będąc na wyspie.

1. Góra Vaðalfjöll

Przejeżdżając niedaleko hotelu Bjarkalundur na drodze z południa wyspy lub półwyspu Snæfellsnes w stronę Fiordów Zachodnich polecamy udać się na krótki trekking na górę o dwóch wierzchołkach – Vaðalfjöll. Jest ona doskonale widoczna z drogi. Jest to chyba najwyższa pobliska góra mająca zaledwie 509 m n.p.m. Jednak należy tutaj pamiętać, że ruszamy praktycznie z poziomu oceanu. Trasa na szczyt prowadzi szutrową ścieżką i trwa ok. 2-3 godziny. Góra jest łatwa do zdobycia, a widoki ze szczytu nieziemskie! Zresztą zobaczcie sami!


2. Klify Látrabjarg

Najdalej wysunięte na zachód miejsce na Islandii i w Europie. Niestety nam nie udało się tutaj dotrzeć, ponieważ na objazdówkę po Fiordach Zachodnich wybraliśmy się w listopadzie, kiedy to większość tego terenu wyspy pokryta była śniegiem. Látrabjarg jest uznawany za jeden z najbardziej spektakularnych klifów w kraju. Jest największym miejscem lęgowym na Islandii.  W tym miejscu miliony ptaków mają swoje gniazda. Można spotkać tutaj alki, nurzyki, mewy, a w sezonie ptasie symbole Islandii – maskonury.


3. Wodospad Dynjandi

Kolejny cud islandzkiej natury. Piękny, majestatyczny wodospad Dynjandi (Fjallfoss), z którym udało nam się spotkać podróżując po Fiordach Zachodnich. Dynjandi podobno po islandzku znaczy ogromny i huczny. Trudno się z tym nie zgodzić, bo taki właśnie był.


4. Droga dookoła Fiordów Zachodnich

To ponad 600-kilometrowa droga biegnąca wzdłuż  wybrzeży Fiordów Zachodnich. Majestatyczne góry, piękne wschody i zachody słońca, charakterystyczne zatoczki, opuszczone kościoły i dzikie, dziewicze wodospady gwarantują przepiękne widoki. Dzikość terenu aż czuć w powietrzu mknąc przez tamtejsze bezdroża.


5. Ciepłe źródła Drangsnes

Objeżdżając  Fiordy Zachodnie nie można przegapić atrakcji, jaką jest kąpiel w ciepłych źródłach. Na fiordach, a także na całej Islandii znajdziemy mnóstwo przystanków, które będą nam oferowały taką właśnie kąpiel. Jedne będą bardziej turystyczne, inne dziewicze, małe lub duże. Często występujące po prostu w postaci dziur w ziemi, basenu, czy też specjalnie przygotowanych wanien wypełnionych wodą. My osobiście polecamy ciepłą kąpiel w miejscowości  Drangsnes z widokiem na ocean. Tuż przy drodze znajdują się przygotowane 3 czyste wanny (takie jakby jacuzzi), z wodą o różnej temperaturze – od ciepłej po gorącą. Kąpiel jest zupełnie za darmo. Trzeba więc uważać na tłumy ludzi, którzy czasem ustawiają się w kolejce do ciepłego odprężenia. Przy odrobinie szczęścia, zażywając gorącej kąpieli możemy podziwiać pływające w oddali wieloryby.

Zobaczyłeś, jakieś inne piękne miejsca na Fiordach Zachodnich? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli interesuje Cię Islandia, zapraszamy do pozostałych naszych wpisów o tym kraju:

ISLANDIA POŁUDNIOWA I OKOLICE REYKJAWIKU – 11 MIEJSC, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

ISLANDIA PÓŁNOCNA – 8 NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC

PÓŁWYSEP SNAEFELLSNESS,  CZYLI SPOSÓB NA KRÓTKI POBYT NA ISLANDII

You Might Also Like