EUROPA MALTA

Co zobaczyć na Malcie, czyli 8 najpiękniejszych miejsc na wyspie

Zastanawiasz się nad kupnem biletów na Maltę? A może już udało Ci się złapać tanie loty na tę małą, wielkości Krakowa czy Szczecina wysepkę i szukasz informacji co tam można ciekawego robić, co zobaczyć? Koniecznie przeczytaj ten post i zobacz jakie cudowne widoki i Ty możesz zobaczyć podczas swojej kilkudniowej podróży na Maltę.

1. Blue Grotto

Błękitna Grota jest jedną z największych i najbardziej spektakularnych jaskiń na Malcie.  Znajduje się w południowej części wyspy, kilka kilometrów od lotniska. W drodze do atrakcji, na jednym z klifów znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na jaskinie. Do jej wnętrza można się jednak dostać jedynie od strony morza, wykupując wycieczkę małymi łódeczkami. Na zwiedzanie warto wybrać się rano, kiedy do wnętrza wpadają promienie słońca, a przejrzysta woda mieni się różnymi odcieniami błękitu. System jaskiń składa się z 6 grot, z czego największą jest właśnie Blue Grotto.

Wybierając się na wycieczkę w głąb jaskini należy pamiętać, że:

  •  sama atrakcja jest dosyć droga. 20-30 minutowy kurs łódeczką kosztuje ok. 8 euro od osoby dorosłej, a popularność atrakcji sprawia, że miejsce to oblegane jest przez rzesze turystów. Trudno się więc dziwić, że choć widoki są piękne, komercjalizm miejsca może zniechęcić nie jednego turystę.
  • kursy do wnętrza jaskiń odwoływane są podczas bardzo wietrznej pogody. My osobiście taki kurs łódeczką próbowaliśmy odbyć 2 razy. Za pierwszym razem obsługa poinformowała nas, że tego dnia nie uda nam się wykupić ich usługi, ponieważ warunki pogodowe stwarzają niebezpieczeństwo dla podróżujących. Nie poddawaliśmy się jednak i kilka dni później, podczas oczekiwania na lot powrotny do Polski przybyliśmy tu jeszcze raz (Blue Grotto znajduje się bardzo blisko lotniska). Niestety sytuacja okazała się identyczna – zbyt duży wiatr, zbyt duże ryzyko wypłynięcia. Dlatego też rozkoszując się pysznym winkiem w cieplutkich promieniach słońca wzięliśmy się za pisanie kartek zachwycając się pięknym widokiem na ocean 😀


2. Marsaxlokk

Miasteczko uważane za główną osadę rybacką Malty, położoną w południowo – wschodniej części wyspy. Niezwykle urokliwe i klimatyczne miejsce, które w tygodniu obfituje w ciszę i spokój, a w weekend (dokładniej w niedziele) przeradza się w wielkie targowisko. Wówczas miasteczko – pełne lokalsów i przybywających turystów, ozdobione jest licznymi straganami z szerokim asortymentem różnorodnych produktów.

Stałym elementem krajobrazu miasteczka są kolorowe łodzie rybackie zwane Luzzu. Bywa, że w zatoce są ich ogromne ilości. Zdobione są głównie w żółte, niebieskie i czerwone pasy, a ich dodatkowym elementem są umieszczone na dziobie oczy Ozyrysa. Wedle wierzeń mają one ochronić wypływających w rejs rybaków i łodzie przed zatonięciem.

Warto odwiedzić i poczuć klimat tego miasteczka. Przy okazji można nawet wsunąć pyszną, regionalną rybkę prosto z bazaru lub w okolicznych restauracjach. Można również wdać się w miłą pogawędkę z miejscowymi rybakami, którzy spędzają całe dnie na reperowaniu czy odmalowywaniu swoich łodzi i chętnie opowiedzą o historii tego miejsca.


3. Dingli Cliffs

Przepiękne Klify Dingli znajdują się w południowo – zachodniej części wyspy. Ich wysokość dochodzi nawet do 250 metrów, dzięki czemu uznawane są za najwyższe wzniesienie na Malcie. Spacerując po klifach, u ich podnóży można dostrzec niewielkie domki z polami uprawnymi. Tamtejsi mieszkańcy mają chyba stalowe nerwy, gdyż w pobliżu można spotkać liczne znaki ostrzegające o możliwym osuwaniu się odłamów skalnych.

Samo w sobie miejsca jest przepiękne. Polecamy przeznaczyć sobie trochę więcej czasu i udać się na długi spacer wzdłuż całego południowego wybrzeża aż do Hagar Qim Temples, gdzie znajdują się megalistyczne świątynie Malty z V i III tysiąclecia p.n.e.

Podobno przy zachodzie słońca widoki są nieziemskie. Wówczas można usiąść na ławeczce i rozkoszować się tymi cudami natury.


4. Mdina

Jest to dawna stolica wyspy, nazywana Cichym Miastem. Ale czy faktycznie jest tam aż tak cicho? Istnieją na ten temat różne teorie. W naszym odczuciu jest bardzo spokojnie, choć słyszeliśmy, że w sezonie miasto jest pełne gwaru turystów. W mieście jest praktycznie całkowity zakaz ruchu samochodowego, dzięki czemu są raczej marne szanse, że usłyszysz klakson, czy głos silnika. Dzięki temu poruszanie się po Mdinie wydaje się jeszcze bardziej przyjazne.

Dookoła miasta biegnie średniowieczny mur w kolorze piaskowca, wewnątrz figuruje piękna architektura i wąskie, klimatyczne uliczki przypominające te, którymi przechadzaliśmy się niegdyś we włoskiej Toskanii. My, w tego typu małych miasteczkach lubimy się zgubić, spacerując po jego wnętrzu i obserwując mieszkańców, tamtejszą kulturę i ich styl bycia. To właśnie wtedy można poczuć prawdziwy klimat miasta.


5. Plaża Ghajn Tuffieha i Golden Beach

Będąc na Malcie warto wybrać się na jedną z plaż, które oferuje wyspa. Większość z nich są kamieniste, chociaż można również znaleźć te, które pełne są złocistego piasku. Jedną z nich jest najpopularniejsza w kraju Golden Beach. Jest ona najłatwiej dostępna, ale też z reguły najbardziej zatłoczona. Jeśli będąc na wyspie chciałbyś uciec od tłumów, tak jak my, polecamy plaże Ghajn Tuffiha, która położna jest na zachodzie kraju, poniżej wspomnianej Golden Beach. Jest ona znacznie trudniej dostępna. Żeby się na nią dostać należy przejść od przystanku ok. 1 km pieszo, a następnie zejść schodkami w dół, tuż obok opuszczonego hotelu. Plaża ta daje możliwość swobodnego rozłożenia ręcznika, wypożyczenia leżaka i delektowania się w spokoju cudownymi widokami.


6. Trekking zachodnim wybrzeżem kraju

Jeśli marzysz o ucieczce od ludzi, o aktywnym spędzeniu czasu w towarzystwie pięknych widoków, szumów fal i ciszy oceanu – koniecznie wybierz się na kilkukilometrowy trekking wzdłuż zachodniego wybrzeża Malty. Spacer możesz zacząć już od Golden Beach, aż do Popeye Village. Początkowo szlak wiedzie przez dzikie tereny w klimacie rodem z Arizony. Wkoło mnóstwo pomarańczowo – czerwonych skał i kamieni. Na końcu droga prowadzi przez małe klimatyczne miasteczka i pola uprawne, aż do Popeye Village. I choć opisu szlaku nie znajdziecie w żadnym przewodniku widoki są obłędne!


7. Popeye Village

Bajkowa wioska, która powstała na potrzeby  filmu „Pompeye” w 1979 roku jako Sweetheaven. Obecnie jest to wielki park rozrywki, który znajduje się w zachodniej części wyspy. Głównie jest on atrakcją dla dzieci. Płacąc bilet wstępu, który kosztuje ok 10-15 euro można wejść do wielu malutkich chatek na terenie wioski i skorzystać z szeregu przygotowanych tam atrakcji. Można m.in. obejrzeć baśniowe filmiki i muzealne eksponaty, zagrać w gry, czy kupić sobie pamiątkę. Co jakiś czas na żywo prezentowane są animacje z uczestnictwem bohaterów kreskówek. W cenie biletu można również odbyć 15-minutowy rejs kilkuosobową łodzią w pobliżu zatoki oraz wysłać kartkę pocztową. Rodzice mogą w tym czasie powylegiwać się na plaży położonej na terenie Popeye Village.

Dziś wioska jest otwarta dla turystów przez cały rok. Zarówno jako skansen jak i kompleks rozrywki. Jeśli nawet nie planujesz kupować biletu, warto wyjść na pobliski klif, z którego rozpościera się widok na całą wioskę.


8. Victoria lines

Jest to historyczna, 12-kilometrowa linia fortyfikacji obronnych na Malcie, która oddziela zdecydowanie gęściej zaludnione południe od znacznie mniej zatłoczonej północy wyspy. Mur zaczyna się na północy kraju w miejscowości Madliena, a kończy na południu w Bingemma. Jest to naprawdę piękna trasa, na którą my osobiście przeznaczyliśmy sobie cały dzień.

To co wyróżnia szlak to fakt, że jest on zupełnie niezagospodarowany turystycznie. Mało kto w ogóle wie, że istnieje możliwość przejścia całego szlaku, a większość muru to ruina zarośnięta krzakami. Najbardziej znany i odwiedzany przez turystów jest tylko ostatni odcinek, gdzie znajduje się fort Bingemma.

Wybierając się na szlak powinieneś wiedzieć, że całość jest praktycznie w ogóle nieoznakowana. W niektórych miejscach bardzo łatwo zgubić ścieżkę, ponieważ momentami ciągłość muru jest przerwana przez drogę. Wówczas trzeba nadrobić trochę kilometrów, by znów znaleźć odpowiednią drogę. Warto w trasę zabrać ze sobą dokładną mapę. Mimo wszystko osobiście polecamy to przepiękne, historyczne miejsce z cudownymi widokami.


Nasza podróż na Malcie trwała 7 dni, z czego 3 dni przeznaczyliśmy na pobliskie wysepki Gozo i Comino. Patrząc na powierzchnię tych trzech wysp możemy spokojnie powiedzieć, że tydzień to wystarczający czas, aby obejrzeć tam wszystko co najpiękniejsze. Jeśli jednak nie chcesz pędzić z jednego punktu do drugiego, marzysz o chwili odpoczynku na maltańskich plażach – proponujemy zarezerwować sobie 2 tygodnie.

 

You Might Also Like